سرتیتر خبر ها :
بخشنامه شماره ۹۷/۱۳۰۸۵ مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۷ بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای ارز مسافرتی ابلاغ شد              فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد؛ مسئولین تولید ایرانی را کمک کنند و حمایت بکنند و از واردات و قاچاق جلوگیری کنند؛ این بحث تمام شد              امسال با تلاش مضاعف محیط‌بانان کشفیات بسیاری داشتیم و از شکار بی‌رویه جلوگیری کردیم و با برنامه‌ریزی و اعمال نظارت بیشتر کشف ما افزایش یافت             
      تاریخ خبر : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶

سیدعلیرضا پورمرادی، خبرنگار مازنی ها، محمد باقر بلوچ دبیر دومین جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه دانشگاه هنر اظهار کرد: از آنجایی که هنرمند امروز، در دنیای مدرن و هیاهوی تکنولوژی، میان سنت دیروز و جهان پهناوری که قرن بیست و یکم در پیش چشمانش قرار داده، معلق مانده است، گنجینه تلاشی است برای بازشناسی هویت­های دیرینه مان ، در گستره­ جهان معاصر و تلاشی برای این ­که در میانه­ این زندگی مدرن، ایده­ای بیابد تا فرزند جویای هویت امروز را با گنجینه­ دیرینه­ خود، یعنی فرهنگی که همیشه در گوشه­ ذهن‌مان بوده و امروز کمرنگ شده است آشنا کند.

پویایی بخش دانشجویی نیاز مبرم دانشگاه‌ها است

وی در ادامه افزود: با توجه به نیاز اساسی دانشگاه­ها ، به­خصوص در حوزه هنرهای صناعی به پویایی در بخش­های دانشجویی، برآن شدیم تا جشنواره­ای باعنوان “جشنواره ملی-دانشجویی گنجینه “در زمینه صنایع دستی برگزار و بدین وسیله کار گروهی و پویایی را در فضای دانشگاهی در میان دانشجویان هنر احیاء شود.

بلوچ بیان کرد: اساسی­ ترین هدف و رویکرد دومین جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه، دستیابی به اثری خلاقانه در حوزه­ هنرهای صناعی ­است، که علاوه بر ریشه­‌های فرهنگی محکم، همگام با نیازهای روز انسان معاصر باشد.

وی بیان کرد: آسیب­ شناسی حوزه‌­های مختلف هنرهای صناعی، بازشناسی و احیا هنرهای صناعی، نوآوری در حوزه­‌های مختلف صناعی، نقش سیستم‌­های حمایتی در ارتقا و تولید در حوزه­‌های مختلف هنرهای صناعی و نظام­‌های آموزشی در گستره هنرهای صناعی، از محورهای بخش پژوهشی دومین جشنواره دومین جشنواره ملی­ دانشجویی صنایع دستی گنجینه است.

دبیر جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه دانشگاه هنر، پویایی فضای دانشگاهی به موجب ترغیب دانشجویان برای خلق آثار هنری بدیع و متناسب با نیازهای روز جامعه، ایجاد بستر ارتقای سطح کیفی آثار و سطح علمی دانشجویان با برگزاری کارگاه­های آموزشی عملی و نظری ، ایجاد نوآوری و خلاقیت در فرآیند طراحی و تولید یک محصول صنایع دستی برای انسان معاصر، ایجاد ارتباط مستقیم بین دانشگاه و صنعت، حمایت از تولید کنندگان داخلی بوسیله معرفی ظرفیت­‌های موجود در کشور، ترغیب دانشجویان برای مشارکت در فعالیت های فرهنگی، اقتصادی و هنری در سطح کشور و معرفی دستاورد های دانشگاه به جامعه­ هدف را از اهداف کلی جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه برشمرد.

وی بیان کرد: گرایش­های تخصصی جشنواره در بخش عملی شامل چوب، فلز، سرامیک ، شیشه، بافت ، نگارگری ، تذهیب و تلفیقی Mix Materia است.

بلوچ در خصوص شرایط شرکت در بخش عملی دومین جشنواره ملی­ دانشجویی صنایع دستی گنجینه تصریح کرد: شرکت­ کنندگان باید دانشجو و یا دانش ­آموخته باشند، همچنین محدودیتی در رشته تحصیلی دانشجویان شرکت­ کننده در این جشنواره وجود ندارد، در صورتی که بیش از سه سال از زمان فراغت از تحصیل دانش ­آموختگان نگذشته باشد، آنها امکان شرکت در این جشنواره را دارند.

دبیر دومین جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه دانشگاه هنر درباره شرایط آثار ارسالی در بخش عملی جشنواره گفت: هر هنرمند یا گروه هنری مجاز به ارسال ۵ اثر (عملی و پژوهشی) است و آثار هنرمندان محصول حداکثر دو سال گذشته باشد، همجنین در آثار حجمی ۳ تصویر از نماهای مختلف از هر اثر نیاز است و حجم تصاویر ارسالی باید، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ مگابایت، باشد.

وی یادآوری کرد: آثار باید دارای بیانیه باشد (Statement) و آثاری که به صورت گروهی ایجاد شده باشند ،امتیاز بیشتری کسب می کنند. همچنین آثار ارسالی نباید در نمایشگاه و یا جشنواره­ دیگری ارائه شده و یا دارای رتبه و مقامی باشد.

بلوچ گفت: شرایط آثار ارسالی در بخش پژوهشی جشنواره ملی­ دانشجویی صنایع دستی گنجینه، به ترتیب شامل، تنظیم آثار پژوهشی در قالب مقاله، شیوه­ی نگارش آثار بر اساس استاندارد APA، آثار پژوهشی در بازده­ی زمانی حداکثر یک سال گذشته تهیه شده باشد ، همچنین پژوهش­های ارسالی نباید پیش­تر مورد داوری و یا چاپ در نشریه‌­ای قرار گرفته باشد. در ضمن در مرحله­ اول داوری، تنها ارسال چکیده­­ آثار پژوهشی کافی است.

دبیر دومین جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه دانشگاه هنر درباره قوانین و مقرارت این جشنواره افزود: دبیرخانه جشنواره، ارسال‌کننده اثر را صاحب اثر تلقی می‌کند در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، اثر ارسالی حذف می شود و مسئولیت حقوقی آن متوجه ارسال‌کننده خواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: تکمیل فرم و ارسال اثر در جشنواره به معنای قبول مقررات اعلام شده است. همچنین اخذ تصمیم نهایی درباره هر نکته‌ای که در مقررات حاضر پیش‌بینی نشده، با دبیر جشنواره است.

بلوچ گفت: به هنرمندانی که آثار ایشان به بخش نهایی راه یافته است، گواهی شرکت در جشنواره اهدا می‌شود و داوری آثار راه ‌یافته به بخش مسابقه، نیز توسط گروهی از اساتید مجرب در هر رشته، انجام می‌شود.

دبیر دومین جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه دانشگاه هنر افزود: تحویل آثار در محل نمایشگاه با مسئولیت کامل هنرمند انجام می شود و جشنواره مسئولیتی در قبال ارسال آثار از طریق پست بر عهده ندارد.

وی درخصوص جوایز جشنواره مذکور، گفت: به نفرات اول تا سوم شرکت کننده در جشنواره ملی­ دانشجویی صنایع دستی گنجینه، تندیس جشنواره، لوح افتخار و هدیه­ نقدی جشنواره اهدا می‌شود.

بلوچ بیان کرد: مهلت ارسال آثار ۱۱ فروردین ماه ۹۷ ، داوری اولیه آثــار ۲۰ فروردین ماه ۹۷ ، تحویل آثار ۲۸ تا ۳۱ فروردین ماه ۹۷ ، داوری نهایی آثــار ۳ اردیبهشت ماه ۹۷ ، زمان اقتتاحیه و اختتامیه دومین جشنواره ملی­ دانشجویی صنایع دستی گنجینه، به ترتیب ۷ و ۱۳ اردیبهشت ماه ۹۷ است.

دبیر دومین جشنواره ملی ­دانشجویی صنایع دستی گنجینه دانشگاه هنر در پایان خاطرنشان کرد: هنرمندان می‌توانند آثار خود را به نشانی ؛ تهران خیابان انقلاب، روبروی پارک دانشجو کوچه شهید بالاور، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه هنر طبقه پنجم. دبیرخانه جشنواره گنجینه ارسال کنند، همچنین جهت پیگیری بیشتر با شماره ۶۶۴۸۲۷۳۴ – ۰۲۱ تماس حاصل کنند.