سرتیتر خبر ها :
بخشنامه شماره ۹۷/۱۳۰۸۵ مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۷ بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای ارز مسافرتی ابلاغ شد              فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد؛ مسئولین تولید ایرانی را کمک کنند و حمایت بکنند و از واردات و قاچاق جلوگیری کنند؛ این بحث تمام شد              امسال با تلاش مضاعف محیط‌بانان کشفیات بسیاری داشتیم و از شکار بی‌رویه جلوگیری کردیم و با برنامه‌ریزی و اعمال نظارت بیشتر کشف ما افزایش یافت             
      تاریخ خبر : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ذولفا جوادیان کوتنائی، خبرنگار مازنی ها، هر صدای گلوله‌ای که در طبیعت مازندران شنیده می‌شود مرگ پرنده‌ای رقم می‌خورد، پرنده‌ای که به امید سرپناه وارد طبیعت شده ولی به‌دلیل لذت برخی نفش‌سان به شماره افتاده و زندگی‌اشان خاتمه می‌یابد.

بحث شکار در دیدگاه عموم مردم موضوعی جالبی است ولی بیشتر مردم دوست ندارند برای لذت خود پرندگان آن هم در گونه‌های نادر و کمیاب را از بین ببرند؛ این تعداد که عده محدودی هستند موجب می‌شود مازندران باعنوان قتل‌گاه پرندگان نام برده شود.

این روزها هم شاهد خروج برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر از مازندران و ازسویی شاهد حضور پرندگان عبوری در استان هستیم، با توجه به اینکه مسافران بسیاری وارد طبیعت استان در این ایام می‌شوند لازم است بدانند این پرندگان نیز نیاز به امنیت دارند و نباید برای خوشی و لذت چند ثانیه‌ای به آرامش این گونه‌ها لطمه‌ای وارد شود.

*از تلاش مضاعف محیط‌بانان تا کمبودها

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با مازنی ها، اظهار کرد: امسال با تلاش مضاعف محیط‌بانان کشفیات بسیاری داشتیم و از شکار بی‌رویه جلوگیری کردیم و با برنامه‌ریزی و اعمال نظارت بیشتر کشف ما افزایش یافت.

حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی به کمبود نیروها اشاره کرد و افزود: خودروهای ما فرسوده بوده و از لحاظ امکانات آن چنان که باید به محیط زیست توجه نمی‌شود و ما هم با این کمبود نیرو نمی‌توانیم معجزه و شق‌القمر کنیم.

وی ادامه داد: مأموران محیط زیست با غیرت‌مداری و تعصب خیلی بیشتر از توان‌شان دارند کار می‌کنند و اقدامات و کشفیات امسال نشان‌دهنده تلاش‌های محیط‌بانان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: ما نمی‌توانیم تلاش‌ها، صدمات روحی و تیرها و اهانت‌هایی که به محیط‌‌بانان می‌شود را دست‌کم از لحاظ مادی حق‌الزحمه آنان را برابر قانون جبران کنیم.

ابراهیمی‌کارنامی یادآور شد: به‌‌طور حتم این فشارهای مضاعف برای همیشه نمی‌تواند بماند تا یک زمانی محیط‌بان می‌تواند این فشارها را تحمل کند؛ چراکه آنان به‌دلیل علاقه‌ای که دارد کار می‌کنند و ما هم به‌دلیل محدودیت‌های اعتباری که داریم نتوانستیم زحمات آنان را تاحدی جبران کنیم.

*نگاه ویژه‌ای یک‌بار دیگر به محیط زیست مازندران شود

وی با اعلام اینکه اعتبارات خوبی در برخی از استان‌ها به محیط زیست تخصیص داده شده است، اضافه کرد: اما در مازندران خبر خاصی از لحاظ مالی نیست و از لحاظ خودرویی نیز امسال چهار دستگاه خودرو مصوب شده که در حال خریداری است ولی نسبت به بیش از ۵۰ واحد حفاظتی واقعا نمی‌دانیم این خودروها در اختیار کدام مناطق قرار دهیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با تأکید بر اینکه باید به محیط زیست یک‌بار دیگر در مازندران نگاه ویژه‌ای شود، گفت: همه مردم از محیط زیست توقع دارند ولی کمکی که باید نمی‌شود تا دست‌کم بتوانیم بخشی از نیاز مردم را برآورده کنیم.

به گزارش مازنی ها، امیدواریم در ایام نوروز که مسافران بسیاری وارد طبیعت مازندران می‌شوند مرگ جانداری رقم نخورد.