سرتیتر خبر ها :
بخشنامه شماره ۹۷/۱۳۰۸۵ مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۷ بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای ارز مسافرتی ابلاغ شد              فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد؛ مسئولین تولید ایرانی را کمک کنند و حمایت بکنند و از واردات و قاچاق جلوگیری کنند؛ این بحث تمام شد              امسال با تلاش مضاعف محیط‌بانان کشفیات بسیاری داشتیم و از شکار بی‌رویه جلوگیری کردیم و با برنامه‌ریزی و اعمال نظارت بیشتر کشف ما افزایش یافت             
      تاریخ خبر : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

محمدرضا متولی، خبرنگار مازنی ها، دلاور حیدرپور ظهر امروز به‌مناسبت در پیش بودن دهه فجر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دهه فجر امسال ۷۵ پروژه با اعتبار یک‌هزار و ۷۸ میلیارد ریال در بخش کشاورزی به بهره‌برداری می‌رسد که ۹ هزار و ۵۶۶ خانوار روستایی از مزایای این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند‌.

وی ادامه داد: در بخش مکانیزاسیون ۶۶۳ میلیارد ریال سهمیه به مازندران ابلاغ شد که ۵۶۵ میلیارد ریال جذب شد و ماشین‌آلات در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره سامانه بهین‌یاب، گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ تقاضا در سامانه بهین‌یاب برای طرح‌های بخش کشاورزی ثبت شد که هزار و ۱۹۰ طرح بررسی و به بانک‌ها معرفی شد و ۳۷۸ طرح در حال تکمیل مدارک هستند.

حیدرپور خاطرنشان کرد: منابعی که برای اشتغال روستایی پیش‌بینی شد و برای اینکه تسهیلات بهینه‌ای داشته باشیم طرحی با عنوان همگام با استاندار و تحول در روستا در هر شهرستان یک دهستان را انتخاب می‌کنیم این مسئله ظرفیت‌هایی برای اشتغال جدید است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد دامداری‌های مازندران سنتی و پراکنده است و تامین نقدینگی برای دامداران دشوار است، گفت: برای ثبت‌نام در سامانه‌ها مجوز باید صادر شود و آنها به دنبال آن نیستند و مشکل عمده ما در دامداری‌ها عدم تامین نقدینگی است.

حیدرپور گفت: ۹۰ سکوی جمع‌آوری شیر در استان فعال است که با یک شرکت تولید لبنیات رایزنی شد تا بار میکروبی شیر بالا نرود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه یونجه در دام بالاترین پروتئین را دارد و در مازندران در دشت کشت نمی‌توان کرد؛ چرا که رطوبت بالایی دارد و به همین دلیل در دشت کشت نمی‌شود ادامه داد: ۲۵ هزار هکتار به کشت شبدر به عنوان کشت دوم انجام می‌شود.

این مسؤول درباره وضعیت مرکبات، گفت: مازندران ظرفیت بالایی در تولید مرکبات دارد و کشور با تولید ۴ میلیون تنی نیازش تامین است و بقیه مرکبات تولیدی مازندران باید صادر شود.

حیدرپور درباره برنامه‌ریزی برای صادرات مرکبات ادامه داد: دولت صادرات در این بخش را انجام نمی‌دهد بلکه سیاست‌گذاری می‌کند و شرایط را برای صادرکنندگان فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: پیگیر هستیم یارانه صادراتی انجام شود اما به دلیل تنگناهای مالی یارانه محقق نشد ولی دولت مصوب کرد به ازای صادرات دو کیلوگرم پرتقال، یک کیلوگرم موز با تعرفه پنج درصدی وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که اتهاماتی که در تولید محصول کشاورزی مطرح می‌شود قیمت تمام شده محصول است که این قیمت از محصول خارجی گران‌تر است.