سرتیتر خبر ها :
بخشنامه شماره ۹۷/۱۳۰۸۵ مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۷ بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای ارز مسافرتی ابلاغ شد              فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد؛ مسئولین تولید ایرانی را کمک کنند و حمایت بکنند و از واردات و قاچاق جلوگیری کنند؛ این بحث تمام شد              امسال با تلاش مضاعف محیط‌بانان کشفیات بسیاری داشتیم و از شکار بی‌رویه جلوگیری کردیم و با برنامه‌ریزی و اعمال نظارت بیشتر کشف ما افزایش یافت             
      تاریخ خبر : ۳۰ دی ۱۳۹۶

سیدعلیرضا پورمرادی، خبرنگار مازنی ها، شبکه تشکل‌های محیط زیست و منایع طبیعی مازندران در اعتراض به موافقت ریاست سازمان محیط زیست کشور با طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان بیانیه صادر کرد.

متن بیانیه بدین شرح است:

بنام خالقِ آب و آفتاب

اعتراض به انتقال ِ آب

مردم شریف ایران، مجمع محترم نمایندگان مجلس، استاندار محترم مازندران:

آقای کلانتری ریاست سازمان محیط زیست کشور در اقدامی عجولانه و غیرقانونی موافقت مشروط خود با انتقال آب مازندران به استان سمنان را اعلام کرد؛ اکنون براساس این تصمیم ناگهانی پرسش‌ها و موارد زیر مطرح است؛

۱ ـ با توجه به آنکه این طرح در سال‌های گذشته با مخالفت صریح و آشکار قریب به اتفاق کارشناسان مستقل، اساتید دانشگاه و کنشگران محیط زیست قرار گرفته است.

۲ ـ با توجه به آنکه سازمان محیط زیست کشور در گذشته مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده است.

۳ ـ با توجه به آنکه مجلس شورای اسلامی در تصویب سند توسعه ششم کشور، بند مربوط به انتقال آب دریای مازندران به سمنان را به طور رسمی حذف کرده است.

۴ ـ با توجه به آنکه هیچ ارزیابی جدیدی در سازمان محیط زیست کشور در موافقت با این طرح صورت نگرفته است.

۵ ـ اکنون آقای کلانتری براساس کدام طرح آمایش سرزمین، مطالعات ارزیابی اثرات محیط زیستی و سنجش ظرفیت توان اکولوژیک، با این طرح موافقت کردند ؟!!

۶ ـ عواقب فاجعه‌بار این طرح از جمله در مبدا، آسیب‌های جبران‌ناپذیر به اکوسیستم دریای خزر، در مسیر تخریب و گسست اکولوژیک در جنگل‌های هیرکانی، در مقصد شور شدن و تخریب خاک‌های حساس فلات مرکزی، اقتصادی نبودن طرح، گسترش تنش‌های اجتماعی بین مردم دو استان، تخریب سرمایه اجتماعی،گسترش شکاف دولت ـ ملت و …..

۷ـ راه‌های جایگزین انتقال آب منجمله: بازچرخانی آب در صنایع، اصلاح الگوی کشت در کشاورزی به‌ ویژه محصولات با آبری بالا، استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار و نوین، احیا و بازسازی قنوات قدیمی، ترمیم لوله‌های انتقال آب شهری و جلوگیری از هدررفت آب و ….

۸ ـ این طرح در مجموع و کلیت خود، یک دام اجتماعی‌ست که هم اعتبارات را برباد می‌دهد و هم آبرو را!.

۹ـ ما ضمن مخالفت صریح با اجرای این طرح، بار دیگر از مسؤولان ارشد استان به‌ویژه استاندار و مجمع نمایندگان مجلس می‌خواهیم که با اعلام مخالفت آشکار و استفاده از تمامی ظرفیت‌های قانونی، مانع از اجرایی شدن این طرح فاجعه بار شوند، اجازه ندهید مازندران را تبدیل به نمک‌زار ارومیه کنند.

۱۰ ـ بدیهی‌ست تمامی سازمان‌های مردم نهاد به‌ویژه فعالان محیط زیستی استان و کشور از تمامی ظرفیت‌های اجتماعی، مدنی و قانونی خود در مقابله با اجرای این طرح مخرب استفاده خواهند کرد.

۱۱ ـ یادمان باشد که خیلی زود دیر می‌شود و خانه بر بستری از ماسه بنا کردن کاشانه بر باد دادن است!!

شبکه تشکل‌های محیط زیست و منایع طبیعی مازندران