سرتیتر خبر ها :
بخشنامه شماره ۹۷/۱۳۰۸۵ مورخ ۲۲/۰۱/۱۳۹۷ بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای ارز مسافرتی ابلاغ شد              فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد؛ مسئولین تولید ایرانی را کمک کنند و حمایت بکنند و از واردات و قاچاق جلوگیری کنند؛ این بحث تمام شد              امسال با تلاش مضاعف محیط‌بانان کشفیات بسیاری داشتیم و از شکار بی‌رویه جلوگیری کردیم و با برنامه‌ریزی و اعمال نظارت بیشتر کشف ما افزایش یافت             
      تاریخ خبر : ۰۲ دی ۱۳۹۶

بیژن معیل سیاهرودکلائی،خبرنگار مازنی ها، جمشید محبت‌خانی بعد از ظهر امروز پس از برگزاری جلسه هماهنگی برای ساماندهی شکار پرندگان با حضور مسؤولان استانی و مقامات محلی شهرستان فریدونکنار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال‌های آتی باید اتاق فکری برای ساماندهی شکار فریدونکنار تشکیل شود ولی در حال حاضر برنامه کوتاه‌مدت برای جلوگیری از کشتار پرندگان در برنامه کاری قرار دارد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر وضعیت شکار در این منطقه خوشایند نیست، تصریح کرد: باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی مدون میزان تخلفات شکار در این منطقه به شدت کاهش یابد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به تصمیم‌گیری شورای تامین استان برای برون رفت از مشکل فعلی و جلوگیری از تخلفات در حال اجرا، بیان کرد: تصمیمات مناسبی در شورای تامین برای تعداد اندکی از شکارچیان متختلف گرفته شده است.
وی با اعلام اینکه بحث شکار پرندگان در فریدونکنار باید از طریق پیگیری‌های اجتماعی حل و فصل شود، افزود: تعداد افراد متخلف در این حوزه محدود هستند و برابر قانون با این افراد برخورد می‌شود.

محبت‌خانی با اعلام اینکه یک درصد مردم فریدونکنار در بخش شکار غیرقانونی پرندگان هم دخیل نیستند، افزود: برخی از افرادی که اقدام به شکار می‌کنند، حساب‌شان از افراد سودجو جداست و قانون با افرادی که تخلف و تخطی نمی‌کنند مشکلی ندارد.

وی اضافه کرد: تنها حدود ۱۰۰ نفر در فریدونکنار از شکار پرندگان در مسائل تجاری استفاده می‌کنند که قانون به آنها فرصت می‌دهد نسبت به جمع‌آوری‌آلات شکار غیرقانونی اقدام کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: از طریق ابلاغیه به این افراد اعلام می‌کنیم که نسبت به جمع‌آوری دام‌های غیرمجاز اقدام کنند و اگر با مقاومت غیرمنطقی این افراد مواجه شدیم، از طریق مقامات قضایی برخورد‌های لازم با این افراد انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده تلاش داریم که با رایزنی از طریق افراد اثرگذار و مقامات محلی بحث دام‌های غیرمجاز این منطقه جمع‌آوری شود.

محبت‌خانی با بیان اینکه تمایلی به دستگیری افراد در منطقه فریدونکنار بابت شکار پرندگان نداریم و معتقد هستیم که باید از مسیرهای اجتماعی مشکل دام‌گاه‌های غیرمجاز حل و فصل شود، اضافه کرد: افراد شناسایی شده تخلف آشکار داشتند و همه آنها بومی بوده و بنا داریم با رایزنی دام‌های غیرمجازی که منجر به کشتار پرندگان می‌شود را جمع کنیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با اعلام اینکه این اقدامات به صورت کوتاه‌مدت در این شهرستان پیگیری می‌شود، افزود: به صورت بلندمدت باید اتاق فکری در این ارتباط در محیط زیست کشور تشکیل شود و راهکاری علمی و عملی کاهش شکار پرندگان مورد بررسی قرار گیرد، دستگاه‌های اثرگذار و واحدهای صنعتی که قابلیت ایجاد اشتغال دارند باید در این منطقه فعال شوند و این اقدامات در اتاق فکر محیط زیست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

محبت‌خانی در ارتباط با جمع‌آوری بازار پرندگان این شهرستان، گفت: مدیریت و انتقال این بازارچه بر عهده شهرداری است و ابلاغ لازم در این زمینه انجام شده است،جمع‌آوری این بازار بیشتر به دلیل کنترل و جلوگیری از عرضه پرندگان ناقل به بیماری است که مقرر شد با نظارت دامپزشکی انجام شود.

وی یادآور شد: متولیان امر با فعالیت افرادی که دغدغه معیشت دارند مشکلی ندارند ولی کشتار پرندگان و استفاده تجاری از آنها و جلوگیری از فعالیت این افراد مهم‌ترین دغدغه این جلسه و افراد حاضر در جلسه شواری تامین بود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست برای افرادی که دغدغه معیشت هم دارند باید فکری کرد و به صورت کلی شکار پرندگان در این منطقه باید به سامان مناسبی برسد در پایان گفت: شرایط حال حاضر مناسب نیست و بازتاب نامناسبی در عرصه بین‌المللی داشته است و باید این وضعیت خاتمه پیدا کند.