سرتیتر خبر ها :
بریدن سر مادر در مقابل چشم دختر، به دار آویختن پسر سه‌ساله و آتش زدن جوانان و هزاران فجایع دیگر از نمونه‌های وحشی‌گری و تاخت‌وتاز داعش در طی چند سال اخیر بوده است              فرامرز درخشنده روزنامه‌نگار و خبرنگار کهنه‌کار رسانه‌های مازندران، مدیر خبرگزاری ایلنا و سرپرست روزنامه کار و کارگر در استان پس از سال‌ها رنج و تحمل بیماری دار فانی را وداع گفت              طبق قانون نمایندگان در انتخاب استاندار حق دخالت ندارند اما باید نظارت کنند             
      تاریخ خبر : ۰۲ مرداد ۱۳۹۶

فاطمه عزیزی ساروکلائی، خبرنگار مازنی ها ؛ محمد میرزابیگی، در نشست تشکل های پرستاری منطقه یک کشور در ساری با بیان اینکه در سال های ۷۵-۸۵ حدود ۳۷ درصد از پرستاران از تحصیلات دانشگاهی برخوردار بودند، اظهار کرد: نسبت پرستار به تخت نیز در سال های ۷۵-۸۵ حدود ۶دهم درصد بوده است.
وی به اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: طبق آمار اسفندماه ۹۵ تعداد پرستاران با تحصیلات دانشگاهی ۵ برابر رشد پیدا کرده است.
ایشان افزودند: در تعداد پرستاران و تحصیلات دانشگاهی نسبت به دهه های گذشته تقریبا دو برابر رشد داشتیم ، که این خود بسیار خوشایند می باشد.
میرزا بیگی در مورد افزایش مراکز دانشگاهی اشاره کرد و گفت: از سال های ۷۵-۸۵ تا کنون از حدود ۶۰ مرکز دانشگاهی در کشور به تعداد ۱۹۲ دانشگاه پرستاری افزایش پیدا کرده است .
وی به سطح بندی خدمات پرستاری به حرفه ای و غیرحرفه ای اشاره کرد و افزود: تا کنون ۳۰ هزار پروانه صلاحیت حرفه ای اعطا شد که امیدواریم با آغاز صلاحیت حرفه ای در سال های آینده رشته پرستاری از جایگاه ویژه ای برخوردار شود.
میرزابیگی با اشاره به مطالبه گری مردم از پرستاران، بیان کرد: پرستاران برای رفع مشکلات و تغییر افکار جامعه نسبت به این قشر، باید در حوزه علم مراقبت و مراقبت پرستاری به نیازها و سوالات مردم پاسخگو باشند.
وی با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد از خدمات پرستاری نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد، گفت: برای منزلت پیدا کردن بخش حرفه ای پرستاری باید به بخش غیرحرفه ای توجه ویژه ای شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه حداقل تحصیلات دانشگاهی در پرستاری حرفه ای کارشناسی است، افزود: در حال حاضر پرستاری حرفه ای شامل سطوح عمومی، تخصصی و مدیریتی است.
میرزابیگی به بازنگری سطوح و محتواهای رشته پرستاری از کارشناسی تا دکتری اشاره کرد وگفت: در حال حاضر ۱۵ گرایش دکتری تخصصی وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه جهت ارتقا خدمات پرستاری باید روش مراقبت از روش سنتی خارج شود، اظهار کرد: درحال حاضر با کمبود پرستار مواجه هستیم و هر پرستاری به ازای ۳-۴ پرستار در بیمارستان ها فعالیت می کند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تنظیم سند عرضه و تقاضا با هدف تامین نیاز مردم خبرداد و گفت: در این طرح باید به ۱٫۷ پرستار به ازای هر تخت دست پیدا کنیم.
میرزابیگی به ساماندهی نظام پرداخت پرستاران اشاره کرد و افزود: کارانه ها نسبت به سال ۹۲ جهش قابل توجهی داشته است و تعداد افراد مشمول دریافت کارانه ها نیزبه دو برابر افزایش پیداکرده است.
وی با بیان اینکه در سه سال اخیر حدود ۴۳ هزار نفرجذب شدند، گفت: از این تعداد ۱۱ هزار نفر استخدام دولتی، ۱۰ هزار نفر از طریق موسسه آواسلامت، ۱۶ هزار نفر در طرح تحول سلامت، ۷۵۰۰ تمدید طرح نیروی انسانی، ۵ هزار نفر جایگزینی و ۴ هزار نفر دانشجوی سال آخر می باشند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در کشور خبرداد و افزود: در دولت تدبیر و امید ۲۵ هزار تخت بیمارستانی افزوده شده است.
میرزابیگی با تاکید بر پرستاری جامعه نگر، گفت: با فعال سازی مراکز HOSPICE از تخت های بیمارستانی استفاده بهینه می شود و مردم خدمات بهتری دریافت می کنند.